Ģimene ir vide, caur kuru katrs no mums ienāk pasaulē, kurā veidojas katra personība, Es identitāte, kurā tiek apgūti dažādi uzvedības veidi, vērtības, tradīcijas un katram ir sava unikāla pieredze.Ģimenes locekļi ir savstarpēji saistīti dažādos attiecību veidos un kopā rada savu ģimenes sistēmu ar savu vēsturi,robežām, mītiem, noslēpumiem, likumiem un rituāliem utt..Ja šai dinamiskajai sistēmai izdodas labi pašregulēties, katrs ģimenes loceklis un tā kopumā attīstās.
"No kā gan cita pasaule lai ēd? - No ģimenes. Tā vienīgā, kas ražo, kad izput fabrikas un valdības, un valstis. Tā vienīgā, kas atdzimšanā dzīvo."
I. Ziedonis
Laika gaitā ģimenes sistēmā notiek izmaiņas
Nāk klāt jauni ģimenes locekļi – piedzimst pirmais bērns, mainās attiecības pārī, jāapgūst vecāku loma, mainās kopējā darbība un pienākumu sadale, ienākot vēl kādam ģimenes locekļim,pārmaiņas turpinās un attiecības sarežģās…
Rodas neparedzemas situācijas – kāda ģimenes locekļa darba zaudēšana, negaidīta saslimšana, nelaimes gadījums, kāda ģimenes locekļa zaudējums, šķiršanās.
Ja šīs izmaiņas notiek ar grūtībām, savstarpējās attiecības kļūst problemātiskas.Ģimenes locekļi piedzīvo šīs pārmaiņas katrs savādāk,katrs savā veidā reaģē uz stresu, tāpēc šādos brīžos ģimene ir īpaši ievainojama un bieži vien parādās problēmas.
Kad nepieciešams atrisināt ģimenes problēmas ir iespējams griezties pie sistēmiskā ģimenes psihoterapeita, kurš veicina ģimenes locekļiem iegūt jaunu pieredzi, jaunas atziņas un atrast efektīvākus savstarpējās komunikācijas veidus.
“Ģimene – tas ir organisms šī vārda visās nozīmēs.”
Karls Vitakers

Dr. Iveta Pļaviņa
Sertificēta, apmācīttiesīga sistēmiskā ģimenes psihoterapeite, supervizore LPB

doc. Maija Biseniece
sistēmiskā ģimenes psihoterapeite, sistēmiskā supervīzore