Kāpēc tieši smiltis - smilšu spēles terapijā?
Daudzreiz pat vienkārša pieskāršanās smiltīm var izsaukt spēcīgu emocionālu un ķermenisku reakciju. Smiltis palīdz izpaust to, ko ,iespējams, grūti izteikt vārdos.
Aktīva iztēles forma
Smilšu spēles terapija ir aktīva iztēles forma un ir efektīva gan dziedināšanai, gan personības augšanai. Smilšu bilžu ainas līdzinās sapņiem un ir kā bilžu sērijas, kas aizpildītas ar figūrām un darbībām. Smilšu spēles ideja nāk no bērnu un visu cilvēku vēlmes rotaļāties un tā ir dziedinoša.
Bilde kā sapnis
Atškirībā no sapņiem, kurus atceras un restaurē pacients pats un, tad to vizuāli internalizē psihoterapeits, smilšu bildēs nekavējoties gan bildes licējs, gan terapeits redz vienu un to pašu bildi. Šī smilšu bilde, līdzīgi kā sapnis, satur ziņas par bildes autoru.
Stacija garā ceļojumā
Tā ir arī kā stacija garā ceļojumā. Smilšu bildes turpina darboties cilvēka iekšējā pasaulē, tās ietekmē psihi un spēj izraisīt pārmaiņas, kas vēlāk atkal parādās jaunās smilšu bildēs.
Iekšējās pasaules izziņa
Katras smilšu bildes attēlu klients uztver, saglabā savā atmiņā, un tas darbojas viņa iekšējā pasaulē. Dora Kalfa saka: ”Dzīve ir kā ceļojums, kas ilgst no dzimšanas un vijas cauri visai dzīvei.”
Dialogs ar sevi
Smilšu bildes ir arī pievilcīgas, jo atbilst mūsu zemapziņai un mēs atpazīstam arhetipiskos simbolus. Smilšu spēles terapijas process palīdz dvēseles pašārstēšanā, veicot iekšējo dialogu pašam ar sevi.
Spēle
Smilšu spēle, protams, ir spēle, bet ar noteiktām robežām un “drošā un aizsargātā telpā” (Dora Kalfa) ar terapeitu, kas saprot un izjūt procesu un kuram klients tic.

Ģimenes psihoterapija
Ģimene, veidojot smilšu bildi, var iegūt priekšstatu par savu mijiedarbību. Reizēm skaļo “vārdu kauju” vietā sākas klusa, iejūtīga un radoša darbošanās.

Individuālā psihoterapija
Sistēmiskās terapijas tehnikas atspoguļo problēmas, kas saistītas ar cilvēka apkārtējās realitātes konstruēšanu – uzskatot, ka uztvere nespēj būt objektīva, tā vienmēr ir cilvēka maņu stimulu un atmiņas darbības konstrukcija.

Bērnu un pusaudžu psihoterapija
Spēles laikā bērni iegūst kontaktu ar sevi un kontaktu ar vidi, kā arī terapeitu, kas nodrošina drošu vidi un ir palīgs atveseļošanās procesā.

Pāra psihoterapija
Pāri varbūt pirmo reizi ierauga , cik atšķirīgi viņi ir, vai arī cik līdzīgi, un no kurienes nāk viņu jūtas un pieredze.
“Smilšu spēles izskatās vienkārša un tādas arī ir,taču no otras puses,tās ir ļoti komplicētas, ja grib saprast dvēseles virzošos spēkus , kā arī saprast dvēseles kustības pamatus un psihodinamiku.”
/K. Jungs/

Dr. Iveta Pļaviņa
Sertificēta, apmācīttiesīga sistēmiskā ģimenes psihoterapeite, supervizore LPB

doc. Maija Biseniece
sistēmiskā ģimenes psihoterapeite, sistēmiskā supervīzore